У ЗДО №5 функціонує профілактично-реабілітаційний центр для дітей, які мають порушення постави та плоскостопість. Забезпечуєтьсяся утримання додаткових штатних одиниць ПРЦ: лікар - 0,35 шт.од., сестра медична з масажу - 0,75 т.од., санітарка - 0,75 шт.од., сестра медична з лікувальної фізкультури -0,75 шт.од. З метою профілактики та корекції порушень постави й плоскостопості для дітей проводяться заняття з лікувальної фізкультури та лікувальний масаж.
Викривлення хребта в дитинстві і наступні за ним захворювання в підлітковому віці істотно впливають на здібності до навчання, подальшу працездатність, зовнішній вигляд, з’являються і прогресують супутніх захворювання різних органів і систем, нерідко призводячи до інвалідизації.
Яка ж постава вважається правильною, нормальною? Голова прямо, грудна клітка розгорнута, плечі на одному рівні, живіт втягнутий, колінні і тазостегнові суглоби розігнуті. У випадку, якщо відбувається “перекіс” у будь-якому з відділів хребта в якій-небудь площині, в першу чергу починають страждати дихальні і травні функції, ускладнюється мозковий і периферичний кровообіг, порушується робота серця, в тяжких випадках може діагностуватися нефроптоз (опущення нирки ).
Постава людини формується протягом всього періоду зростання, тобто від народження до 18-20 років. Правильні вигини хребта повинні бути утворені до 6-7 років дитини, до моменту його надходження в 1 клас. Щоб до шкільного віку сформувалася правильна постава, дитині потрібно забезпечити:
повноцінне правильно харчування;
прогулянки на свіжому повітрі;
правильно обладнане відповідно зростанню робоче місце (дитяча парта);
оптимальне освітлення під час занять;
регулярні фізичні навантаження відповідно до віку (гімнастика, танці, ЛФК);
повноцінний відпочинок і сон;
відповідне спальне місце (ортопедичний матрац, ортопедична подушка).
Комплекс ранкової гімнастики з акцентом на вправи для формування правильної постави варто проводити з дітьми вже з 4-х років. У цьому ж віці прищеплюють звичку правильно сидіти за партою, столом, особливо під час занять, перегляду телевізора, комп’ютерних ігор.
Отже, стіл повинен мати висоту на 2-3 см вище ліктя вільно опущеної руки дитини. Висота стільця повинна бути дорівнює висоті гомілки, тобто ноги сидить дитини повинні діставати до підлоги і бути зігнуті в колінах під прямим кутом. Спина повинна щільно доторкатися до спинки стільця, яка імітує природний поперековий вигин. Між грудьми дитини і краєм стола має бути відстань 1,5 – 2 см, голова злегка нахилена вперед. У такому положенні маляті буде комфортно займатися, мозок буде максимально сприймати нову інформацію, зберігається хороший зір, але пам’ятайте, що тривале сидіння в одній позі так само шкідлива, як і неправильна посадка. Регулярні розминки, зміна положення і роду занять сприяють відмінному засвоєнню матеріалу і збереження фізичного здоров’я.