Згідно наказу від 24 березня 2016 року №234 "Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів" повідомляємо:

XI.Вимоги до медичного обслуговування,оцінки стану здоров'я дітей.

При прийманні дитини до дошкільного навчального закладу обов’язково подається медична довідка про стан здоров’я дитини, яка заповнюється лікарем центру первинної медико-санітарної допомоги на кожну дитину у присутності батьків за формою № 026/о з висновком лікаря про те, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад.

Питання про відвідування дошкільного навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією при закладі охорони здоров’я.

XII. Вимоги до розпорядку дня і навчання, організації життєдіяльності, рухової активності дітей

1. Ранкове приймання дитини до дошкільного навчального закладу щодня повинен проводити вихователь групи. Здійснюється обов’язкове опитування батьків або осіб, які їх замінюють, стосовно стану здоров’я дитини та візуально визначається стан здоров’я (шкірні покрови, нежить тощо). За потреби проводиться термометрія та огляд зіва

Діти з ознаками інфекційного захворювання до дошкільного навчального закладу не приймаються. Після перенесеного інфекційного захворювання приймання дітей до дошкільного навчального закладу дозволяється за наявності медичної довідки закладу охорони здоров’я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. У довідці лікарем-педіатром або лікарем загальної практики — сімейним лікарем вказуються рекомендації щодо індивідуальних особливостей режиму дитини-реконвалесцента на перші 10–14 днів.Діти після тимчасової відсутності у дошкільному навчальному закладі з інших причин приймаються без медичних довідок за умови відсутності явних ознак захворювання.

 

Спалах кору в Україні: що треба знати про хворобу і як захистити себе

 

В Україні триває спалах кору – одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. Ліків від кору не існує, єдиний надійний метод профілактики захворювання — вакцинація. Разом з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні відповідаємо на найбільш поширені питання про кір.

 

Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5-6 років. Головна причина спалахів — низьке охоплення щепленнями. 2016-го року менше половини українських дітей отримали щеплення від кору за графіком. Із вересня 2017 року, за рішенням оперативного штабу МОЗ з реагування на ситуацію з кором в Україні, тривають посилені заходи з імунізації, щоби захистити якомога більше дітей і запобігти епідемії.

 

Як передається вірус кору

 

Morbillivirus — вірус кору — надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

 

Кір — одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі

 

9 з 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.

 

Кір – одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30—40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини.

 

Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг

 

Інкубаційний період кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 6—21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4—5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.

 

Кір має серйозні ускладнення

 

Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку — енцефаліту, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті.

 

Усі діти та дорослі, які не робили щеплення, під загрозою

 

На сьогодні існує високий ризик захворювання на кір серед дітей, які не отримали щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення, також залишаються вразливими до захворювання. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.

 

Невакциновані медичні працівники найбільше наражаються на ризик захворіти.

 

Ліків від кору не існує

 

Специфічного лікування від кору немає. Проте захворюванню можна запобігти.

 

 

 

Вакцинація проти кору

 

Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2016 роки смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів у всьому світі. Щонайменше в п’яти регіонах світу кір має бути повністю викорінений до 2020 року — таку стратегічну мету проголосила ВООЗ. Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед цих країн й Україна.

 

2 дози вакцини захищають від кору

 

Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем в Україні, в 12 місяців проводять перше щеплення від кору, а в 6 років — планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору.

 

Вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК (для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи). Вакцини КПК містять живі атенуйовані (штучно ослаблені) віруси кору, паротиту і краснухи. Наразі в Україну для щеплень КПК постачають Пріорикс™/Priorix™ — препарат, вироблений компанією GlaxoSmithKline Biologicals s.a (Бельгія). Пріорикс — безпечна, ефективна та якісна вакцина, прекваліфікована ВООЗ — найавторитетнішою організацією у сфері охорони здоров’я у світі. Ці та інші вакцини, що входять до календаря щеплень, за угодою з МОЗ, за кошти державного бюджету закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). МОЗ України передає закуплені вакцини департаментам охорони здоров'я областей, а ті у свою чергу — державним медичним закладам, щоб громадяни України могли отримувати необхідні щеплення безкоштовно.

 

Захист від кору потрібний, якщо:

 

 • Дитині виповнилося 12 місяців: не зволікайте із плановим щепленням КПК.
 • Дитина старша від 1 року і ви пропустили перше щеплення — негайно надолужте його, звернувшись до вашого медичного закладу.
 • Дитині 6 років — це час іти на планову ревакцинацію КПК.
 • Ви пропустили планову ревакцинацію в 6 років. У цьому випадку зверніться до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист.
 • Дитині 6 та більше років і вона не має жодного щеплення КПК. У такому разі потрібно зробити два щеплення з інтервалом не менше одного місяця.
 • Ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК, і не маєте документальних підтверджень. У цьому випадку дитину також потрібно вакцинувати.
 • Підлітки, а також дорослі, що не хворіли на кір, не отримували щеплень від кору. Їм також потрібна вакцинація від кору

 

Колективний імунітет потрібен нам усім

 

Віруси не знають кордонів. Однак навіть якщо кір завезено з іншої країни, то в середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет.

 

Протипоказання до вакцинації КПК

 

Перелік протипоказань щодо вакцинації КПК невеликий. За світовими стандартами він не включає легкі застуди з температурою до 38°С. Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується:

 

1.     Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.

 

2.     Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).

 

3.     Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).

 

4.     Вагітність. Вакциною КПК не прищеплюють вагітних, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.

 

У разі виникнення тимчасових протипоказань до вакцинації дитина отримує так зване медвідведення від щеплень. Протипоказання на більший термін, ніж два тижні, може визначити тільки імунологічна комісія, що зазвичай збирається в районній лікарні або міській /обласній поліклініці. Потім пропущені за календарем щеплення потрібно надолужити.

 

Якщо дитина контактувала з хворим на кір

 

У разі контакту з хворим на кір негайно зверніться до лікаря. Якщо дитина контактувала з хворим на кір, вона має отримати вакцинацію проти кору протягом перших 72 годин. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.

 

Дітям, які мають хронічні захворювання, вакцина необхідна

 

Існує міф, що наявність у дитини бронхіальної астми, цукрового діабету чи інших хронічних захворювань є протипоказанням до вакцинації. Проте насправді такі малюки потребують щеплення в першу чергу, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби для них значно вищий.

 

Порадьтеся щодо вакцинації КПК зі своїм лікарем або медичною сестрою 

 

Щоб прийняти інформоване рішення про вакцинацію, поговоріть з лікарем. Підготуйтеся до консультації та складіть список питань, що вас турбують. Лікар розкаже про вакцину, можливі реакції організму на щеплення та порадить, як користуватися жарознижувальними препаратами, якщо в дитини підвищиться температура. Дізнайтеся, у якому випадку слід звернутися до лікаря та коли потрібно робити наступне щеплення.

 

Скажіть лікарю, якщо:

 

 • вам здається, що дитина хвора;
 • у дитини є алергія на ліки або їжу;
 • раніше в дитини була сильна реакція на щеплення;
 •  у дитини є серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо;
 • у дитини були судоми;
 • дитина приймає якісь ліки;
 • дитина проходила курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримувала стероїди або ліки, що пригнічують імунітет;
 • з моменту останнього щеплення минуло менше, ніж 4 тижні.

 

Якщо не довіряєте своєму лікарю, знайдіть того медичного працівника, з яким будуте почуватись спокійно і впевнено.

 

Стежте, щоб вакцини вводили правильно

 

Вакцину ніколи не колють у сідницю. Якщо вакцина потрапить у жировий прошарок, вона може втратити свої властивості. Якщо зачепити голкою сідничний нерв, це може призвести до больового синдрому та інших порушень.

 

Зауважте, що:

 

 • дітям до трьох років укол роблять у передню поверхню стегна;
 • дорослішим дітям укол роблять у плече.

 

Після щеплення спостерігайте за дитиною

 

Не йдіть з поліклініки одразу після щеплення. Залишіться на 20—30 хвилин, щоб лікар міг побачити, що в дитини немає реакції негайного типу на вакцину. Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури — це нормальна реакція дитини на щеплення. Ці симптоми — ознака того, що вакцина діє та організм дитини формує імунітет. Вони зазвичай самі минають за кілька діб. Якщо підвищена температура турбує дитину, ви можете дати їй жарознижувальне — відповідно до порад вашого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра.

 

Зверніться до лікаря, якщо:

 

 • у дитини висока температура, яка важко збивається жарознижувальними препаратами;
 • дитина тремтить або здригається так, наче їй холодно;
 • дитина млява, дуже зблідла;
 • дитина відмовляється від води та їжі, блює;
 • дитина виражено занепокоєна, довго плаче.

 

Ризики відмови від вакцинації

 

Якщо невакцинована дитина заразиться і перехворіє на кір, у неї, певна річ, сформується природний імунітет проти цього захворювання. Однак кір має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Хворі на кір довго залишаються заразними, їх потрібно ізолювати на тривалий час. Інфекція може викликати ускладнення (пневмонію, енцефаліт), призвести до інвалідності чи смерті.

 

Вакцина КПК, як і будь-які медичні препарати, може мати побічні дії, проте ризик ускладнень після кору незрівнянно вищий, аніж ризик проявів після щеплення.

 

З 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 захворіває на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення, від яких страждають усе життя. Водночас випадки складних реакцій на вакцину трапляються з меншою імовірністю, ніж один раз на мільйон. Обчисліть самі:

Варто пам’ятати, що вакцинація є законним правом кожного з нас на захист від кору — захворювання, яке може призвести до ускладнень або смерті. А ще вакцинація — це наш обов’язок: перед нашими дітьми, рідними, громадою і всіма людьми, що мешкають у нашій країні. Разом ми захистимо Україну від кору

 

Матеріал підготовлено спільно з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

 

 

Туберкулінодіагностика - це метод виявлення специфічної сенсибілізації організму людини, що виникла внаслідок інфікування МБТ або вакцинації БЦЖ. Цей метод базується на здатності туберкуліну викликати в сенсибілізованому збудником туберкульозу організмі реакцію уповільненого типу. Ця реакція появляється індивідуально якісно і кількісно. 

Туберкулінодіагностика буває масова та індивідуальна.

 Постановку туберкулінових проб здійснюють за допомогою туберкуліну.

Препарати туберкуліну: - старий туберкулін Коха (Alttuberculin Koch – нім.) – перший туберкулін, отриманий у 1890 р. Р.Кохом. Він містив багато баластних речовин (в основному білків) поживного середовища, на якому росли МБТ, які викликали різні неспецифічні реакції при його введенні.

 - Сухий очищений туберкулін (Purified protein derivative – PPD-S), виготовлений Ф. Зайберт і С. Гленн у 1934 р. 

 - ППД-Л – туберкулін Ліннікової, отриманий під керівництвом М.А. Ліннікової у 1939 р. В Ленінградському НДІ вакцин і сироваток.

 Препарат дозується в туберкулінових одиницях (ТО). За міжнародний стандарт прийнятий 

 PPD-S. 1 ТО містить 0,00002 мг PPD-S або 0,00006 мг ППД-Л.

 В нашій крайні застосовують внутрішньошкірну пробу Манту і підшкірну пробу Коха.

 Пробу Манту використовують з метою:

 - Ранньої діагностики туберкульозу - виявлення туберкульозу невстановленої локалізації у дітей та підлітків.

 - Вивчення інфікованості населення 

 - Відбору дітей для ревакцинації.

 - Виявлення осіб з підвищеним ризиком захворювання на туберкульоз (вперше інфіковані, гіперергічні реакції).

 Проба Манту з 2 ТО ППД-Л проводять з першого року життя дитини, щорічно (при відсутності протипоказань), незалежно від результатів попередньої реакції.

 Проведення проби по роках: парні роки - права рука, непарні роки - ліва рука.

 Протипоказання для постановки проби Манту:

 - гострі та хронічні (в період загострення) інфекційні захворювання;

 - реконвалесценти (не менше 2-х місяців після одужання);

 - шкірні захворювання; • алергічний стан (ревматизм, бронхіальна астма);

 - епілепсія; - пологові травми.

 Реакцію на пробу Манту враховують через 72 години (реакція є проявом підвищеної чутливості сповільненого типу). Вимірюють тільки діаметр інфільтрату (перпендикулярно до осі руки), а при його відсутності - діаметр гіперемії

Діаметр інфільтрату

Характер реакції

0-1 мм

Негативна

2-4 мм або є тільки гіперемія

Сумнівна

5 мм і >

Позитивна

17 мм та більше у дітей

21 мм та більше у дорослих

 

Гіперергічна

Будь-який діаметр інфільтрату з наявністю везикули, некрозу з лімфангітом або без нього

 За допомогою проби Манту виявляють інфікованість організму та імунітет (післявакцинальний або інфекційний).

 Про інфікованість організму дитини/підлітка свідчить поява віражу туберкулінової проби або її поступове наростання кожного року.

 Диференціальна діагностика після вакцинного та інфекційного імунітету

Ознаки

Післявакцинальний

імунітет

Інфекційний

імунітет

Максимальний діаметр інфільтрату

 На першому році життя

У більш пізні строки

Діаметр інфільтрату

 До 12 мм

Більше 12 мм, часто гіперергічна реакція

Реакція на туберкулін

 З кожним роком зменшується

З часом наростає

Реакція в 5-6 років

 Негативна

Позитивна

Характер інфільтрату

 Нестійкий, зникає протягом тижня, не залишаючи пігментації.

 Стійкий, зникає в більш пізні строки, залишаючи пігментацію.

Підшкірна туберкулінова проба запропонована Р. Кохом у 1891 році. 

 Використовується з метою:

 - диференціальної діагностики туберкульозу;

 - визначення активності туберкульозного процесу.

 В даний час проба практично не використовується у зв’язку з наявністю інформативніших сучасних методів діагностики.

 Під шкіру /після її обробки/, в ділянці нижнього кута лопатки вводять 20-50 ТО туберкуліну.

 Залежно від стану організму і застосованої дози туберкуліну може виникнути місцева, загальна і вогнищева реакції.

 Місцева через 72 години з’являється інфільтрат розміром 10-20 мм. 

 Загальна реакція проявляється підвищенням температури тіла, нездужанням, погіршенням стану через 6-12 годин після підшкірного введення туберкуліну. 

 Вогнищева реакція - це загострення туберкульозного запалення в легенях. При туберкульозі легень вогнищева реакція може проявлятися появою чи підсиленням кашлю, збільшенням кількості мокротиння, появою або посиленням болю в грудній клітці, кровохарканням.

 Модифікації проби Коха доповнюють її результати. Для цього аналізують гемограму, протеїнограму, імунологічні показники.

 У хворих на туберкульоз після введення туберкуліну збільшується кількість лейкоцитів /на 1000 і більше/, підвищується ШОЕ на 3 мм/год, водночас зменшується кількість лімфоцитів /на 10 клітин/. З боку білкових фракцій виявляється підвищення рівня α1 та α2 глобулінів і зменшується рівень альбумінів відповідно на 10% від похідної величини.

 

Профілактичні щепленння та туберкулінодіагностика  у нашому садку проводиться таким чином:

- повідомляємо батьків на групах щодо проведення щеплення,туберкулінодіагностики; 

- медична сестра надає інформацію про вакцину, процедуру щеплення, протипоказання, можливі несприятливі наслідки;

- батьки заповнюють інформаційну згоду напередодні  або у день щеплення в кабінеті медичної сестри;

- перед процедурою лікар проводить огляд дітей з обов'язковою термометрією.

 

 

 

огляд лікарем педіатром 

 

 

 

 

 

 

термометрія

 

 

  

 

 

 

 

без коментарів